Dokonalá ložnice – v hlavní roli čistota

Nezařazené

Ložnice patří mezi specifické místnosti naší domácnosti. Přestože zde přes den nepobýváme, trávíme zde dlouhé hodiny nočním odpočinkem. Musí proto být nejen útulná a příjemná, abychom se tady cítili dobře, ale hlavně čistá. Jen tak nám totiž poskytne ideální podmínky pro zdravý spánek. Nepodceňujte tady proto pravidelný úklid a jednou za čas to vezměte pořádně z gruntu.

 

Vezměte to z gruntu

Svoji pozornost zaměřte hlavně na postel. Právě ona je totiž ideálním prostředím pro škodlivé mikroorganismy, jako jsou roztoči a bakterie, což jsou společníci, které tady rozhodně nechceme. Pokud si myslíte, že postačí vyměnit ložní prádlo a máte hotovo, pak vás hned vyvedeme z omylu. Nejdříve vyndejte matrace, možná budete překvapení, kolik nečistot pod nimi objevíte. Postelový rošt utřete mokrým hadříkem a omyjte také rám postele.

 

Zaměřte se na matraci

Zvýšenou péči pak věnujte samotným matracím. Člověk totiž průměrně vypotí za noc asi půl litru tekutin, a to se na ní pochopitelně podepíše. Ve vlhkém prostoru si přímo lebedí roztoči a plísně. Ráno po probuzení ji proto nechte důkladně vyvětrat a hned neustýlejte. Matraci prospěje i pravidelné otáčení, vysávání a proklepávání. I přes veškerou péči ale nezapomeňte na to, že z hygienických důvodů je potřeba ji zhruba po sedmi letech vyměnit. Pokud na ní zpozorujete proleženiny nebo jiné závady, musíte tak samozřejmě učinit ještě dřív. Investice do kvalitní matrace je investicí do kvalitního zdraví, proto ji neodkládejte.

 

Hoďte to do pračky

Do pračky hoďte kromě povlečení i přikrývky a polštáře. Teplotu nastavte alespoň na 60° C, právě při ní se většina škodlivých mikroorganismů zničí. Po vyprání nechte lůžkoviny důkladně proschnout, ideálně na čerstvém vzduchu. Přestože praním prodloužíte jejich životnost, nezapomínejte na to, že vám stejně jako matrace nevydrží celý život. Nové kousky si pořiďte asi po pěti letech.

 

Finální úklidová tečka

Na závěr celého úklidu věnujte pozornost podlaze. Právě ona se totiž významným způsobem podílí na celkovém klimatu místnosti. Nejčastěji mají v ložnici své místo koberce – symbol tepla, pohodlí a útulnosti. Jejich údržba však může být náročnější. Kromě toho, že ho budete pravidelně vysávat, byste ho měli minimálně jednou za dva roky nechat vyčistit profesionálem, který je na to patřičně vybavený. Nejen, že bude vypadat jako nový, ale zbavíte se tak největšího zdroje prachu, roztočů a bakterií. Bonusem navíc bude příjemná vůně. Tak, dejte vaší ložnici nový, čistý kabát!

Komentovat příspěvěk